Zespół Szkół Budowlanych w Mielcu

Patron szkoły zobowiązuje do kultywowania tradycji patriotycznych, dlatego też rokrocznie w Zespole Szkół Budowlanych w Mielcu 14 lutego obchodzone jest uroczyście święto patrona szkoły. W tym roku ze względu na pandemię covid – 19, nie można zorganizować obchodów upamiętniających założenie patriotycznej organizacji bojowej jaką była Armia Krajowa. Pozostaje pamięciowa wycieczka do poprzednich lat, w których młodzież z ZSB przygotowywała niezwykłe akademie i spektakle. Przez 23 lata cała społeczność szkoły należycie oddawała cześć i honor patronowi, opiekowała się pomnikiem Armii Krajowej, powstałym z inicjatywy kapitana Tadeusza Orłowskiego, pamiętała o grobach żołnierzy i brała udział w uroczystościach patriotycznych. Szkoła ściśle współpracowała z Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej - Odział Mielec i jego prezesem Jerzym Dębickim, który niestety odszedł na wieczną wartę w 2020 roku.

W 2017 roku szkoła obchodziła jubileusz dwudziestolecia nadania szkole imienia. Swoją obecnością zaszczycił Prezes Światowego Związku Armii Krajowej - Odział Mielec Jerzy Dębicki , przedstawiciele władz powiatowych jak również dyrektorzy mieleckich placówek oświatowych. Inicjatorem obchodów był dyrektor ZSB Stanisław Starzyk.


W 2007 roku obchodzono jubileusz dziesięciolecia nadania szkole imienia. Na uroczystość przybyli żołnierze Armii Krajowej: Tadeusz Orłowski i Aleksander Rusin. Inicjatorką obchodów była ówczesna dyrektor ZSB Anna Kula.

Wspomnienia….
Zaczęło się od akademii ku czci patrona szkoły. Przez ostatnie kilka lat młodzież przygotowuje spektakle, ukazujące losy żołnierzy AK i dążenia Polaków do upragnionej wolności.

Kategoria: